Rdestowiec tworzący spory lasek przy Pospolitej
Jeśli wyrasta w Twoim ogrodzie lub na sąsiedniej działce, to masz problem! Rdestowiec ostrokończysty (sachaliński) to bylina o drewniejących pędach, przypominających w okresie jesienno-zimowym bambus. Dorasta do 3 m wysokości i może tworzyć zwarte zarośla. Rozmnaża się na potęgę przez podziemne kłącza.
Pochodzi z południowej Azji. W Europie pojawiła się w 1825 r. i samorzutnie rozprzestrzeniła w środowisku Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym, groźnym dla rodzimej przyrody, gdyż wypiera rodzime gatunki. Uważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym, zalecane jest usuwanie go przed okresem kwitnienia i późniejsze niszczenie mechaniczne (łatwo odrasta). Bezwzględnie powinien być usuwany z obszarów chronionej przyrody. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione przez Ustawę o ochronie przyrody z 2004 roku. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie wymienionych ograniczeń według ustawy o ochronie przyrody jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny pieniężnej.
Roślina ta świetnie zaaklimatyzowała się w naszym kraju i spokojnie znosi mrozy do -35 o C. W jednym sezonie może powiększyć swój zasięg o dodatkowe 7 metrów wszerz i o 3 metry wewnątrz gleby. W związku z tym niesamowicie szybkim wzrostem usunięcie rdestowca z działki jest bardzo trudne. Wymiana ziemi musi być przeprowadzona aż na 4 metry w głąb, dodatkowo zgodnie z prawem pozbycie się zainfekowanej gleby jest prawie niemożliwe. Nie warto również zalewać jej betonem czy asfaltem, gdyż jej mocne (podobne do bambusa) pędy przebiją się i przez to. A regularnie przycinając ją do ‘zera’ jedynie wzmacniamy roślinę i stymulujemy mocniejszy wzrost na kolejny sezon. Pomimo wielu badań i eksperymentów najlepszym sposobem pozbycia się rdestowca ostrokończystego jest nadal umiejętne użycie odpowiedniego herbicydu.
Kwitnie późno – od sierpnia do września. Jest rośliną miododajną a także cenną rośliną energetyczną, charakteryzującą się dużym przyrostem biomasy i dużą jej wartością energetyczna (17,2 MJ/Kg). 1 ha uprawy może dać aż 580 GJ energii. Szybki przyrost i łatwe odnawianie się ścinanych pędów, które to cechy tak utrudniają jego wyeliminowanie ze środowiska naturalnego, na uprawach energetycznych roślin są wielką zaletą.
Większe skupiska rdestowca można zobaczyć w Lesie Bródnowskim (na Zwałce i na Malborskiej pod linią energetyczną), na Zaciszu nad Kanałem przy ul. Nad Strugą, przy torach na końcu Promiennej, na Mroźnej między Kolejarską a Radzymińską oraz na Pospolitej (w obu przypadkach tworzy "lasek" na niezainwestowanych posesjach). I prawdopodobnie w dziesiątkach innych miejsc, gdzie rozmnaża się w spokoju, marząc o zarośnięciu Zacisza...
na podstawie: Wikipedia, naogrodowej.pl.